« Wróć

Wigilia dla podopiecznych Kaliskiego Domu Opieki Caritas

Ponad 350 osób zasiadło dzisiaj przy wigilijnym stole przygotowanym przez Caritas Diecezji Kaliskiej. Z podopiecznymi Kaliskiego Domu Opieki Caritas opłatkiem przełamał się biskup kaliski Edward Janiak.

W swoim słowie ordynariusz diecezji kaliskiej zachęcał do dobrego przeżycia świąt Bożego Narodzenia. - Żeby przeżywać radośnie Boże Narodzenie trzeba pojednać się z Panem Bogiem i ludźmi. Proszę was bardzo, abyście w Boże Narodzenie znaleźli czas, żeby iść na Mszę św. To jest cel naszej wiary, bo Pan Bóg dwa tysiące lat temu wybrał taką drogę, że jako Dziecię przyszedł na świat, żeby nas zbawić. Każdy człowiek jest kochany przez Pana Boga, Pan Bóg z nikogo nie rezygnuje – mówił bp Janiak.

Życzył dobrych ludzi wokół. – Życzę wam, abyście spotykali dużo dobrych ludzi na swojej drodze życia, a krzyż trzeba dźwigać przez starość, chorobę, nieraz nie jest on widoczny. Życzę, żebyśmy mieli siłę, aby iść dalej, bo idziemy w jednym kierunku. Na ziemi jesteśmy pielgrzymami, a wszyscy dążymy do nieba i tego nieba wam życzę – podkreślał biskup kaliski.

Podziękował władzom miasta Kalisza, dzięki którym Caritas może wydawać codziennie posiłki. Dziękował także dyrektorowi i pracownikom Caritas Diecezji Kaliskiej za służbę ludziom, którym dzisiaj ciężko żyje się.

Wszyscy podopieczni otrzymali paczki świąteczne przygotowane w ramach akcji „Tytka Charytatywna”.

- Dzięki „Tytkom Charytatywnym” jesteśmy w stanie bardzo wiele osób nie tylko z Kalisza, ale z całej diecezji wyposażyć w paczkę żywnościową. W tym roku wydaliśmy ponad 8 tys. tytek i wszystkie zostały zapełnione produktami spożywczymi. Tytki przygotowywali ludzie dobrej woli, przedsiębiorstwa, szkoły, zespoły charytatywne działające przy parafii – powiedział w rozmowie z KAI ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

Caritas jest czynny codziennie, także w święta. – Każdego dnia staramy się przygarniać osoby potrzebujące pomocy, aby je nakarmić, wyposażyć w ciepłą odzież. Można skorzystać także z punktu lekarskiego. W Wigilię będzie wydawany posiłek oraz paczki żywnościowe. Także w święta Bożego Narodzenia będziemy pełnić dyżury, aby udzielać pomocy – zaznaczył szef Caritasu.

W spotkaniu uczestniczyli także: wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek Mateusz Podsadny, ks. Krzysztof Ligocki, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Kaliszu i przedstawiciele instytucji współpracujących z Caritas Diecezji Kaliskiej.

W Domu Opieki Caritas również w Wigilię będzie można przyjść na wspólny posiłek.

W poniedziałek, 24 grudnia, wigilia z udziałem biskupa odbędzie się w schronisku dla bezdomnych mężczyzn prowadzonym przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Kaliszu. 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęcia:CDK

Galeria