« Wróć

,, Aktywni +"

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM WIELOLETNI NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025

WIECZORNA AKADEMIA AKTYWNOŚCI - "ZŁOTE LATA 3"

DOFINANSOWANIE - 92 000,00 ZŁ 

CAŁKOWITY KOSZT INWESTYCJI - 103 000,00 ZŁ

 

 

Każdy uczestnik projektu AKTYWNI + został obdarowany gadżetami.

 

 

9 października gościł na naszych warsztatach pasjonata podróży. Zaprezentowana została relacja z wyprawy do Libanu. Grupa z Wtórku usłyszala wiele ciekawostek dotyczących kultury i i historii tego kraju. Była to niezwykła lekcja geografii i zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży.

 

 

Na zmianę nawyków żywieniowych nigdy nie jest za późno. Najlepszym sposobem ku temu, jest uświadomienie Seniorom, co mogą zyskać zmieniając swój sposób odżywiania oraz pokazaniem, im że zdrowe jedzenie również może być niesamowicie smaczne.

 

 

Uczestniczki projektu wzięły udział w warsztatach z arteterapii. Tym razem była to terapia polegająca na słuchaniu utworów muzycznych i oglądaniu grupy tanecznej. Dźwięki wpływały na ciało i umysł seniorów relaksująco, bądź przeciwnie – pobudzająco (zależnie od efektu, który chcieliśmy uzyskać).

 

Zajęcia kosmetyczne miały na celu kształtowanie zdrowych nawyków higieniczno-pielęgnacyjnych. Każdy z uczestników miał możliwość zaktualizowania wiedzy oraz pozyskania przydatnych informacji na tematy kosmetyczno-pielęgnacyjne. Podjęte zostały tematy specyfiki skóry dojrzałej, wpływu czynników zewnętrznych na kondycję skóry oraz pielęgnacji cery dojrzałej. Seniorzy z chęcią wzięli udział w warsztatach. Zajęcia sprawiły, że każda z osób mogła poczuć się wyjątkowo.

W piękne październikowe popołudnie w ramach programu Aktywni + uczestnicy projektu skorzystali z okazji do wyjścia z domu i dobrej zabawy na powietrzu. Ogniskowej integracji towarzyszyły rozmowy, wspólny śpiew znanych melodii biesiadnych, oraz obowiązkowo pieczenie kiełbasek.

 

Pod okiem experta grupa 30 seniorek z powiatu ostrowskiego w ramach programu AKTYWNI + miały możliwość na poszerzenie swojej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Poznały tajniki wykonania jesiennych kompozycji kwiatowych w donicach, czyli jesienna kompozycja krok po kroku.

 

 

 

 

Dnia 3 października grupa 30 uczestników z powiatu ostrowskiego wyruszyła na dwudniową wycieczkę do Torunia. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kępy Bazarowej, czyli wyspy między Wisłą a jej południową odnogą - Małą Wisłą, zlokalizowaną dokładnie naprzeciwko historycznego centrum Torunia.

Po krótkim spacerze wybraliśmy się do Muzeum Piernika, gdzie seniorki poznały tradycje wypieku toruńskiego piernika, po czym uczestniczyły w pokazie i warsztatach wypieku piernika.

Po zakwaterowaniu w hotelu wybraliśmy się do Niewidzialnego Domku. Zwiedzanie odbywało się w całkowitej ciemności, w obecności przewodnika. Niewidzialny Domek pokazał świat wyłączając zmysł wzroku. Było to bardzo niezwykłe doświadczenie.

Zwiedzaliśmy także:

* Krzywą Wieże, basztę obronna

* Katedrę Świętych Janów

* Rynek Staromiejski

Kolejnego dnia, tuż po śniadaniu chodząc uliczkami przepięknego Torunia odkrywaliśmy nowe miejsca.

Odwiedziliśmy także:

* ruiny Zamku Krzyżackiego,

* Muzeum Tonego Halika

* Muzeum Chińskiej Porcelany

* Sanktuarium NNP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Na wycieczce nie zabrakło dobrego obiadu oraz smacznej kawy i ciasta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

PROGRAM WIELOLETNI NA RZECZ OSÓB STARSZYCH "AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025

WIECZORNA AKADEMIA AKTYWNOŚCI - "ZŁOTE LATA 2"

DOFINANSOWANIE - 182 050,00 ZŁ 

CAŁKOWITY KOSZT INWESTYCJI - 209 775,00 ZŁ

 

Celem projektu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Działania zmierzają do zwiększenia aktywności seniorów, rozwoju osobistego, kulturalnego i społecznego. Poprzez te działania pragniemy zachęcić do aktywności osoby starsze i niepełnosprawne, często osamotnione i pozostające w sytuacji utrudnionego dostępu do życia społecznego, nauki i rozrywki.

Zajęcia zostały podzielone na 4 bloki tematyczne:

  • Blok 1- zajęcia dotyczące zdrowia (zajęcia dietetyczne, kulinarne, sportowe),
  • Blok 2- zajęcia terapeutyczno- rozwojowe (zajęcia z gipsu, zajęcia florystyczne, zajęcia z tworzenia biżuterii, zajęcia z arteterapii)
  • Blok 3 – zajęcia kulturalno- integracyjne (wycieczka 2-dniowa, spotkanie z pieśnią i tańcem przy ognisku
  • Blok 4- rozwój osobisty (zajęcia z wizażu, zajęcia fotograficzne, spotkanie z policją)

Działania skierowane są do 105 osób w wieku 60+ mieszkańców województwa wielkopolskiego z terenu diecezji kaliskiej, z powiatu ostrowskiego gmina i miasto Ostrów Wielkopolski, z powiatu kaliskiego gmina Kalisz, z powiatu kępińskiego gmina Baranów.

Poprzez realizację projektu nastąpią zmiany polegające na wzroście następujących cech: świadomość prawidłowego żywienia, znaczenie aktywności ruchowej na zdrowie, wzmacnianie wyobraźni, zdolności manualnych, rozwój zdolności interpersonalnych. Seniorzy nabędą nowe znajomości, zintegrują się i zyskają możliwości przełamania barier związanych z uczestniczeniem w życiu społecznym w podeszłym wieku.

 

Dnia 14.09.2022 oraz 15.09.2022 odbyły się zajęcia fotograficzne smartfonem.

Seniorzy poznali stałe zasady, zależności i tiki wykonywania smartfonem zdjęć. Zostali zapoznani z tajnikami cyfrowej fotografii. Zajęcia odbywały się w formie teorii jak i również w warsztatowej.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z warsztatów, które odbyły się we Wtórku przy ul. Szkolnej 8A.


  


 

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z realizacji projektu do naszej galerii.

http://www.kalisz.caritas.pl/wspolpraca-z-harcerzami.html

 


 


 

 

 

Celem projektu jest poprawa jakość życia seniorów poprzez aktywizację i wsparcie indywidualne seniorów , tworzenia więzi przyjaźni, wspieranie seniorów z małych społeczności lokalnych i tym samym, minimalizowanie procesów osamotnienia i wykluczenia społecznego. Seniorzy będą mieli zapewniony dostęp do bezpłatnego rozwoju, udziału w ciekawych zajęciach, dostęp do przestrzeni integracji oraz samorealizacji.

Będziemy organizować i przeprowadzać zajęcia gastronomiczne, terapeutyczne i rozwojowe, aktywizujące ich społecznie, zajęcia integracyjne oraz kulturalne, zajęcia sportowe i kulturowe.

Grupa docelowa seniorzy 60+

Seniorzy z całej serii bezpłatnych spotkań, zajęć, wykładów, wyjazdów w grupie 50 seniorów uzyskają dostęp do samorealizacji, integracji i możliwości wypełnienia wolnego czasu.


 

PROGRAM WIELOLETNI NA RZECZ OSÓB STARSZYCH ,,AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025

Panie miałam możliwość picia koktajli z colagenem. Korzyści wynikające z suplementacji COLLAGENU.

Naturalne warzywa, owoce to co najlepsze....

zdrowa i elastyczna skóra

zdrowe włosy

wsparcie dla stawów i kości

silne paznokcie

wsparcie jelit


 

Medalion-bombka plaska akrylowa to doskonała baza do tworzenia kreatywnych projektów, deqoupage oraz dekoracji świątecznych. I właśnie takie kreatywne zajęcia są już za nami. Tym razem nasze seniorki wykonały przepiękne bombki na choinkę.???? Zobaczcie sami jakie cudeńka.


 

 

Jeśli w swojej codziennej pielęgnacji starasz się unikać produktów zawierających składniki o szkodliwym działaniu, takie jak parabeny, konserwanty, czy uczulające barwniki, powinnaś wiedzieć, że wiele naturalnych kosmetyków możesz wykonać samodzielnie. Nasze seniorki w ramach programu,,Aktywni +'' robiły  specyfiki niczym „szyte na miarę", proste, bezpieczne wg receptur z dawnych lat.

 

 


 

Ozdoby  świąteczne czyli CYNAMONOWE ŚWIECZNIKI.

Może i takie niewielkie,ale dają ogromny efekt. Wystarczy kilka podgrzewaczy, by wyczarować magiczną atmosferę. Pachnące laski cynamonu jako ozdoba świąteczna. Wspaniale wygląda, ale też  cudownie pachnie świętami.Potrzebne do tego  były laski cynamonu, pistolety z klejem na gorąco, , różnego rodzaju ozdoby, sznurki, koraliki,suszone owoce, papier  itp

PROGRAM WIELOLETNI NA RZECZ OSÓB STARSZYCH ,,AKTYWNI +" NA LATA 2021-2025


 

Podczas warsztatów z robienia wianków uczestnicy, pod okiem doświadczonej florystki, uczyly się własnoręcznie wykonywać wspaniały, świąteczny wianek.Spotkania przy wspólnym układaniu kwiatów czy pleceniu wianków mają w sobie odprężające działanie i są piękną okazją do rozmowy, wymiany myśli i inspiracji! AKTYWNI +

PROGRAM WIELOLETNI NA RZECZ OSÓB STARSZYCH ,, AKTYWNI +" na lata 2021-2025.

Wieczorna akademia aktywności,,Złote Lata"


PROGRAM WIELOLETNI NA RZECZ OSÓB STARSZYCH ,, AKTYWNI +" na lata 2021-2025.

Wieczorna akademia aktywności,,Złote lata".

Ręcznie wykonane świeczniki  to idealna baza do stworzenia oryginalnych dekoracji do każdego pomieszczenia czy podkreślenia wyjątkowości świątecznego stołu. Można z nich własnoręcznie wykonać sezonowe stroiki lub całoroczne ozdoby. Sami zobaczcie...

 

 
 

SPOTKANIE Z PIEŚNIĄ I TAŃCEM PRZY OGNISKU

Dnia 02.10.2021 seniorzy 60+ spotkali się na świeżym powietrzu. Korzystając z ładnej pogody biesiadowali przy przekąskach z grilla, sałatkach, ciepłych oraz zimnych napojach. Nie zabrakło również tańców. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, rozmowom z żartom nie było końca.


WARSZTATY- TWORZENIE NATURALNYCH KOSMETYKÓW

EKOLOGICZNE KOSMETYKI CZYLI ZRÓB TO SAM!

Warsztaty odbyły się 15.09.2021 oraz 16.09.2021.

Składały się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Seniorki dowiedziały jak świadomie dbać o ciało i jednocześnie troszczyć się o Ziemię.

Otrzymały informacje jakich surowców używać do zrobienia naturalnych kosmetyków

Przekazano istotną wiedzę zarówno o składnikach kosmetycznych jakich należy unikać i omówiono wpływ dobroczynnych substancji z których tworzymy własne kosmetyki.

Panie wykonały swoje pierwsze kosmetyki naturalne

  • Peeling solny z Morza Martwego.
  • Sól do kąpania
  • Kąpiel w płatkach róż
  • Musujące kule kąpielowe
  • Mydła glicerynowe 


Dnia 13 września we wczesnych godzinach rannych seniorzy z powiatu ostrowskiego wyruszyli autokarem na dwudniową wycieczkę do Karpacza. Przez dwa dni seniorzy w ramach programu ,,Aktywni+,, wiele zobaczyli i sporo zwiedzili. Seniorom udało się poczuć klimat tego miasta.


 

Na trzecich warsztatach seniorki 60+ wykonywały  makramowego anioła , wykorzystano do warsztatów ozdobne elementy tupu pasmanteria, drewniane kule, perełki itp. Panie zaczęły jednak od prostych aniołków. Wykonano je z włóczki lub sznurka.


 

Dnia 08.09.2021 odbyły się warsztaty zaplatania ozdób z makramy.

Seniorki wykonywały makramowe kwietniki z wykorzystaniem poznanych węzłów. Panie wyplatały wzory i dołączały drobne elementy np. piórka, listki, drewniane kule. 


 

Dnia 07.09.2021 odbyły się warsztaty zaplatania ozdób z makramy.

Seniorki zapoznały się z rodzajami i sposobami wykorzystania sznurków.

Panie poznały podstawowe ściegi i węzły (węzeł mocujący, płaski, skrętny, żebrowy, rybacki, motylek).

Po zapoznaniu się z podstawowymi węzłami wszystkie panie wykonywały liście i piórka.

Wyplatanie sprzyjało relaksacji, było rodzajem treningu uważności i koncentracji. Kluczowe były oczywiście sznurki do makramy, nożyczki i miarka krawiecka drewniane wieszaki oraz różnego rodzaju dodatki, “bazy”, które pomogły nadać kształt wyplatance.

 

 
 

Za nami pierwsze warsztaty kosmetyczne dla SENIORÓW 60+. Cenne rady na temat pielęgnacji skóry dojrzałej seniorzy 60+ mogli
uzyskać dzięki warsztatom kosmetycznym zorganizowanym w ramach programu ,,Wieczorna akademia aktywności- ZŁOTE LATA" dofinansowanego
ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego Programu na rzecz Osób Starszych ,,AKTYWNI+" na lata 2021-2025.

Dnia 04.09.2021 odbył się bal maskowy dla seniorów 60+ we Wtórku. Takiej szansy na zabawę nie można był przegapić. Bal maskowy był znakomita okazją do 
wspólnego biesiadowania. Nie zabrakło licznych konkursów. Dzięki animatorowi, który swoją charyzmą oraz pozytywną energią czuwał nad wspólną zabawą.
Wspaniałą atrakcją dla naszych seniorów była również Fotobudka.


Galeria