Śniadanie wielkanocne w Kaliszu

Na nadchodzące święta Zmartwychwstania Pańskiego życzę błogosławieństwa Bożego, zdrowia, dobrych ludzi na waszej drodze życia, abyście nie czuli się samotni i opuszczeni – mówił bp Edward Janiak podczas śniadania świątecznego na kaliskim Rynku. Biskup kaliski pobłogosławił potrawy wielkanocne i wspólnie z zebranymi zasiadł do stołu.

W swoim przemówieniu biskup kaliski wskazywał, że Święta Zmartwychwstania Pańskiego to podstawowa prawda wiary. - Gdyby nie było zmartwychwstania nie byłoby perspektywy, bo każdy człowiek musi umrzeć czy się z tym zgadza czy nie, ale jest perspektywa zmartwychwstania. Chrystus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, za wszystkich, za biednych i bogatych, ale człowiek może odwrócić się od Pana Boga, bo ma wolną wolę – powiedział duchowny.

Zachęcał zgromadzonych do pełnego przeżywania świąt Wielkanocnych poprzez udział we Mszy św. i przyjęcie komunii św. - Jest takie przykazanie kościelne, które zobowiązuje ludzi wierzących, aby przynajmniej raz w roku wyspowiadać się, a w okresie wielkanocnym przyjąć komunię św. Chciałbym wam to przykazanie przypomnieć. Księża jeszcze dzisiaj też spowiadają, można skorzystać z sakramentu pokuty. Żeby w pełni przeżyć święta trzeba też przygotować się duchowo – zaznaczył hierarcha.

Podziękował władzom miasta, dyrektorowi Caritas i osobom, które na co dzień angażują się w pomoc ludziom potrzebującym. - Serdecznie dziękuję księdzu dyrektorowi Caritas i władzom miasta na czele z panem prezydentem, bo dzięki takiej współpracy ponad 500 obiadów wydajemy codziennie na ul. Stawiszyńskiej w Kaliszu. Caritas Diecezji Kaliskiej w różnych miejscach diecezji codziennie wydaje ponad 1200 obiadów tym, którzy sobie nie radzą, są chorzy, samotni, którym trudno żyje się. Wszystkim ofiarodawcom bardzo dziękuję. Dzięki dobrym ludziom możemy bardzo dużo dobrego zrobić – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zebranym na kaliskim Rynku biskup złożył także życzenia. - Życzę błogosławieństwa Bożego, zdrowia, dobrych ludzi na waszej drodze życia, abyście nie czuli się samotni i opuszczeni – powiedział bp Janiak.

Życzenia złożyli także prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej ks. Jacek Andrzejczak.

Po modlitwie i pobłogosławieniu pokarmów przez biskupa wszyscy zostali zaproszeni na uroczyste śniadanie, na którym nie zabrakło żurku, białej kiełbasy, szynki, jajek, bigosu oraz wielkanocnego ciasta.

Jak podkreśla ks. Jacek Andrzejczak zaproszenie na śniadanie wielkanocne było skierowane do wszystkich kaliszan, zwłaszcza podopiecznych Caritas Diecezji Kaliskiej i innych organizacji zajmujących się osobami potrzebującymi. – Na dzisiejsze śniadanie, które będzie trwało 2 godziny, przygotowaliśmy 1000 porcji. Jednak największą istotą naszego śniadania jest spotkanie w gronie innych ludzi. Widzimy z jakim szacunkiem zasiadają do stołów, ponieważ chcą swoje radości i smutki dzielić we własnym gronie. Wychodząc na przeciw wszystkim tym osobom staramy się tutaj przed kaliskim ratuszem tak zorganizować to spotkanie, aby jak najwięcej ludzi miało okazję skorzystać z tego, co zaproponowało Miasto Kalisz i Caritas Diecezji Kaliskiej – powiedział w rozmowie z KAI szef kaliskiej Caritas.

Duchowny zaznaczył, że w ramach wielkanocnego śniadania potrawy zostaną dostarczone przez wolontariuszy szkolnych kół Caritas do osób, które nie mogły przybyć na Rynek, a więc chorych, często sparaliżowanych.

Ponadto dla podopiecznych kaliskiego Domu Caritas przygotowano 800 paczek z artykułami spożywczymi.

Już po raz czwarty organizatorami śniadania wielkanocnego byli: Miasto Kalisz, Caritas Diecezji Kaliskiej, Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Zdjęcia:Caritas Diecezji Kaliskiej